Najczęstsze pytania

Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – dotyczące wydania własnej książki w serwisie booxbox.pl. Jeśli nie ma wśród nich odpowiedzi na twoje pytania, skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy – rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Do czego służy serwis booxbox.pl?

Serwis ten – mówiąc najprościej – umożliwia wydanie własnej książki każdemu, kto dostarczy materiały i zapłaci za jej przygotowanie i druk. Dzięki temu, że koszty przygotowania do druku i samego druku udało nam się zminimalizować, wydanie własnej książki za pośrednictwem naszego serwisu jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż u typowych wydawców.

Czy booxbox.pl jest typowym wydawnictwem?

Niezupełnie. Typowe wydawnictwa biorą na siebie (w całości lub częściowo) koszty przygotowania i druku publikacji, w zamian jednak decydują w dużej mierze o zawartości i wyglądzie książki, jej promocji i dystrybucji. Cena wydania książki za pośrednictwem naszego serwisu to ułamek kosztów, jakie ponosi typowe wydawnictwo – dzięki czemu stać na to każdego.

Dlaczego warto wydać własną książkę w booxbox.pl?

Dzięki naszemu serwisowi autorzy mogą decydować w pełni o treści i wyglądzie ich książki, a także o jej promocji i dystrybucji. Niskie koszty przygotowania publikacji i jej druku powodują, że autorzy, którzy zdecydują się na otwartą sprzedaż własnej książki, mogą liczyć na większe zyski. Self-publishing naprawdę się opłaca! Szczególnie teraz, kiedy niezwykle trudno znaleźć wydawcę. Nie bez znaczenia jest też to, że na wydanie własnej książki za naszym pośrednictwem nie trzeba czekać latami – zwykle zajmuje to nie więcej niż miesiąc.

Co z prawami autorskimi?

Wszystkie prawa autorskie (zarówno osobiste jak i majątkowe) zachowuje autor – może nimi samodzielnie i swobodnie dysponować.

Czy podpisujemy umowę?

Oczywiście, jeśli autor sobie tego życzy. Tak wygląda przykładowa umowa wydawnicza.

Czym dokładnie się zajmujemy?

Dzięki naszemu serwisowi praca autora, który chce samodzielnie wydać książkę, sprowadza się jedynie do jej napisania. My zajmiemy się całą resztą: przygotowaniem technicznym publikacji do druku i jej wydrukowaniem. Inaczej mówiąc: autor dostarcza tekst i inne materiały (np. fotografie), my przygotowujemy książkę (projektujemy i składamy), drukujemy i wysyłamy cały nakład w dowolne miejsce. W tych sprawach naprawdę warto zaufać specjalistom.

O czym mogą decydować nasi autorzy?

Naprawdę o wszystkim, co dotyczy ich książki. Począwszy od nakładu i formatu, a skończywszy na tym, jak będzie wyglądała okładka. Jeśli autor ma pomysł na to, jak ma wyglądać jego książka – realizujemy go, jeśli nie – proponujemy własne sprawdzone rozwiązania. Służymy pomocą na każdym kroku – możesz z niej skorzystać, ale nie musisz. Nie obrazimy się – rozumiemy to. Na tym polega nasza praca.

Czego oczekujemy od autorów?

W zasadzie jedynie dostarczenia materiałów (tekstu i ilustracji) i uregulowania należności – pokrycia kosztów przygotowania książki i jej druku. Autor ma prawo decydować o każdym drobiazgu, ale wcale nie musi z tego prawa korzystać.

Jakie materiały trzeba przygotować?

Treść książki (czyli tekst i/lub ilustracje) autorzy powinni dostarczać w postaci elektronicznej (pliki tekstowe i graficzne), bo to znacznie przyspiesza proces wydania książki. Przepisywanie tekstu z rękopisów/maszynopisów i skanowanie zdjęć traktujemy jako usługi dodatkowe.

W jaki sposób przekać materiały do druku?

Pliki z tekstem i ilustracjami przekazuje się za pośrednictwem naszego serwisu internetowego. Służy do tego specjalny formularz, który udostępniamy naszym autorom. Można również przesłać je pocztą elektroniczną lub tradycyjną albo skorzystać z naszego serwera ftp.

Jak sprawdzić, ile stron będzie liczyła książka?

Decyduje o tym przede wszystkim ilość znaków – na typowej stronie książki mieści się około 1800 znaków. Wystarczy sprawdzić, ile znaków liczy tekst twojej książki, a następnie podzielić go przez 1800. Do otrzymanej w ten sposób liczby stron należy ewentualnie doliczyć strony, na których mają znaleźć się ilustracje, a ponadto od 4 do 8 stron redakcyjnych (strona tytułowa, spis treści, itp.). Byłoby dobrze, gdyby ilość stron była wielokrotnością 16 (np. 160, 176, 192…) – ze względów ekonomicznych. Oczywiście podana wcześniej liczba znaków, mieszczących się na jednej stronie typowej książki, ma charakter jedynie orientacyjny – możemy zmieścić dokładnie tyle, możemy mniej, możemy więcej. Na pewno pomożemy utrzymać równowagę między opłacalnością a czytelnością.

Jak obliczyć liczbę znaków?

Potrafi to praktycznie każdy edytor tekstu. W programie MS Word informacje na ten temat można znaleźć wybierając z menu Narzędzia pozycję Statystyka wyrazów. W edytorze z darmowego pakietu Open Office szukamy tych informacji również w menu Narzędzia – tyle że korzystamy z funkcji Policz słowa. Podajemy zawsze ilość znaków ze spacjami.

Co z korektą tekstu?

Korektę tekstu możesz wykonać samodzielnie, we własnym zakresie (np. zlecić znajomej polonistce), możesz również zlecić to nam. Mamy liczne kontakty wśród obłędnych i bezbłędnych korektorek.

Co z redakcją merytoryczną?

Możesz wykonać ją samodzielnie, we własnym zakresie (np. poprosić o to kogoś) albo zlecić nam. Współpracuje z nami wielu doświadczonych redaktorów.

Co z drukiem?

Publikacje w nakładach do 500 egzemplarzy drukujemy w drukarni cyfrowej, natomiast powyżej 500 egzemplarzy – w drukarniach offsetowych, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty. Mamy doświadczenie w wydawaniu książek o nakładzie 10 000 egzemplarzy.

Czy warto?

Bezdyskusyjnie. Zrozumiesz, kiedy otworzysz swoją książkę.